Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Úvod » Informace » O Firmě

O Firmě

Jsme rodinná firma založená v r. 1994. Těžíme a zpracováváme výjimečný glaukonitický pískovec nazelenalé barvy, který je také znám podle místa těžby, jako ZÁMĚLSKÝ.

Pískovcový lom, ve kterém těžíme a provozovna firmy, se nachází ve východních Čechách v Královéhradeckém kraji.  

Využívání nazelenalých pískovců z naší lokality je známo již od 13. století jako stavební materiál místních hradů, např. Potštejn, zámků, církevních staveb a rovněž jako významný místní sochařský materiál. V 19. století sehrál zámělský pískovec důležitou roli při výstavbě železničních tratí, např. Hradec Králové - Lichkov a říčních mostů.

V současné době těžený pískovec má širokou barevnou škálu od typicky modrozelené až světlezelené se mění na okrově zelenou mramorovanou oxidy železa. Názvem zámělský pískovec je v kamenické literatuře označován modrozelený, světlezelený, rezavězelený až žlutohnědý, střednězrnný až hrubozrnný glaukonitický pískovec, který byl v minulosti lámán na řadě míst v širším okolí Vamberka. Zpracováváme také pískovec božanov šedožluté barvy.

 

 

Zámělský pískovec je hornina svrchnokřídového (cenomanského) stáří. V pískovci jsou místy zachovány četné fosilie, svědčící o jeho mořském původu. Velmi hojné jsou vyplněné chodbičky a doupata červů (ichnofosilie) v písku tehdejšího mořského dna. Provedenou laboratorní studií bylo prokázáno, že v současnosti těžený nazelenalý pískovec poskytuje kvalitní a trvanlivou surovinu. Jeho nespornou předností je pak navíc ojedinělá nazelenalá barva a esteticky zajímavé prokreslení oxidy železa.

Poptávkový formulářSečtěte a zaokrouhlete (31.2 + 43.1) *

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Vlastnosti pískovce

Možnosti dopravy

možnosti dopravyV rámci manipulace materiálu nabízíme možnost dopravy a složení pískovcových výrobků. Více